Blog

Blog Deneme

4-Antrenman için Antrenman: Kızlar için 11-15, erkekler için 12-16 yaş grubudur. Çocuğun sporcu olup olamadığı kısım burasıdır. Elit performans potansiyeline sahip çocukların podyum yolculukları burada başlar. Bu potansiyele sahip olmayan çocuklar yaşam boyu spor anlayışı ile ya yoluna devam ederler ya da sporu bırakırlar. Branşta özelleşme başlar ve buna yönelik antrenman programlarının içeriği bir ya da iki branşta özelleştirilir. Zirve boy uzama hızı bu dönemde gerçekleştiğinden çocuklarda hormonal değişimler ile birlikte fiziksel gelişimleri de takip edilmelidir. Antrenman planlamasında yarış için antrenman anlayışı %40, antrenman için antrenman anlayışı %60’tır. Genel antrenmanın da %60’ı ana branşta %40’ı diğer branşta yapılmalıdır. Haftalık 6-9 antrenman yaptırılabilir. Süre ile çalışmalara ek olarak testler yapılır ve resmi kayıtlar tutulur. 

 

5-Yarışma için Antrenman: Kızlar için 15-17+, erkekler için 16-18+ yaş grubunu kapsar. Sporcu gruplarının performans düzeylerine göre antrenman içeriği genişletilir. Haftalık  9-12 antrenman yapılabilir.  Bu kısımda sporcu bölgesel ve ulusal düzeyde yarışmalara katılır. Yarışma deneyimleri başlangıç düzeyindedir. Antrenman planlamasında yarış için antrenman anlayışı %60, antrenman için antrenman anlayışı %40’dır. Bu kısım artık sporcunun belli bir branşta elit seviyeye gelmek için tüm motivasyona sahip olduğu yerdir.

 

6-Kazanmak için Antrenman: Kadınlar için 23+, erkekler için 23+ yaş grubunu kapsar. Sporcunun imkanlar ölçüsünde tüm spor elemanlarından destek görerek tüm performans parametreleri ile çalıştığı kısımdır.  Sporcu bu kısımda, ısınma, soğuma, hidrasyon, beslenme, dinlenme, toparlanma, rejenerasyon gibi konulara hakim olur. Haftalık  9-12 antrenman yapılabilir. Antrenman planlamasında yarış için antrenman anlayışı %70, antrenman için antrenman anlayışı %30’dur. Buradaki çalışmalar sporcu emekli olana kadar devam eder ve yerini yaşam boyu spor anlayışına bırakır.