Hakkımızda

Hareket Analizi

Functional Movement Screen Nedir?

FMS, fonksiyonel hareket kalitesi açısından anahtar olan yedi temel hareket paterni üzerindeki kısıtlılık veya asimetrileri belirlemek üzere kurulmuş bilimsel temelli biyomekanik tarama ve değerlendirme sistemidir. Bu alanları değerlendirerek fonksiyonel kısıtlılıklar ve asimetriler belirlenebilir. Her yaş sporcuya uygulanabilir.

Hareket Paternlerindeki Kısıtlılıklar ve Asimetriler neden önemlidir?

Temel hareket paternlerinin normalin dışına çıkması hareket kalitesini bozmaktadır. Bunun sonucunda asimetriler, motor  kontrol mekanizmasında disfonksiyon, propriosepsiyon ve stabilizasyon algısında bozulmalar ortaya çıkar. Bu tür kayıplar tedavi edici, fonksiyonel ya da performans arttırıcı egzersizlerden alınacak faydaları azaltır.

Fms değerlendirmesi ile düzeltici egzersizlerinin faydaları nelerdir?

Fiziksel dengesizlik ve zayıflıkları tespit edip çözüm önerileri getirerek Fonksiyonel ve atletik performansın geliştirilmesine katkıda bulunur.

Antrenman ve spor yaralanma risklerini azaltmaya yardım eder.

Bilimsel temelli ve basit bir derecelendirme sistemi oluşuyla sporcunun hareket yeteneğinin doğru değerlendirilmesine imkan sağlar.

Antrenörlerin, sporculardaki kişisel eksikliklere yönelik antrenman programları hazırlamalarına olanak sağlar.

Antrenör, egzersiz uzmanları ve sporculara hareket kalitesi ile niceliği arasındaki farkı öğretir.

Fizyoterapist, antrenör, kondisyoner, personal trainer, ve doktorlara güncel yaralanma trendleri ve non-kontakt yaralanmalardan korunma konularında kanıtlanmış ve bilimsel temelli bakış açısı kazandırır.

Antrenörler tarafından hareket asimetrileri ile mikro-travma ve kronik yaralanmalar arasındaki ilişkilerin anlaşılmasına yardım eder.

Fms tüm antrenman programlarından önce değerlendirilmesi gereken bir analiz yöntemi ve bunun sonucunda kişiye uygun düzeltici egzersizlerin planlanmasıdır. Günümüzde bir çok bilimsel araştırma performans antrenmanları planlanmadan önce mobilite  durumunun uygun düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etmektedirler.